a

Σάββατο 16 Νοεμβρίου 2019

ΡΟΔΟΣ-ΑΡΤΑΚΗ 1-0

Ευτυχώς που ήτανε και οι Δελαπόρτας και Χατζησάββας
Η Ν. Αρτάκη ητήθηκε με 1-0 στην Ρόδο σ' ένα παιχνίδι που θα μπορούσε να επιστρέψει ακόμα και με τη νίκη, αλλά μια στιγμή αδράνειας ήταν αρκετή για να προδοθεί η εξαιρετική προσπάθεια των Ευβοέων. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ευκαριίες για αναπροηγηθούν αλλά και να ισοφαρίσουν, βραχυκύκωσαν τους αντιπάλους τους που δεν μπήκαν πολλές φορές με αξιώσεις στην περιοχή του Ναβροζίδη, και ενώ είχαν φέρει το παιχνίδι στα μέτρα τους δέχθηκαν το τέρμα της ήττας.

. Οι γηπεδούχοι εκτός από μια φάση στο 36΄όπου ο Ναβροζίδης έδειξε τα αντανακλαστικά του, όχι απλά δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα αλλά ο ΑΟΝΑ μετά το 20λεπτο πήρε τον έλεγχο του αγώνα και είχε μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθεί.
Πριν την συμπλήρωση του 1ου λεπτού ο Καραλής κόπηκε τελευταία στιγμή πριν σουτάρει μέσα από την περιοχή.Νέα ευκαιρία για την Ν. Αρτάκη στο 29΄ Ο Παπαδάκης έκανε το γύρισμα από αριστερά ο Σπανός βρήκε την μπάλα που πέρασε ελάχιστα άουτ
Στο 33΄ ο Ναβροζίδης βγήκε έγκαιρα και διόρθωσε το λάθος του Μαυρόπουλου και τρια λεπτά αργότερα  ο Παπάζογλου με μακρινή μεταβίβαση βρήκε τον Μπίσα που μπήκε στην περιοχή και έπιασε δυνατό σουτ ο Ναβροζίδης απογειώθηκε στο αριστερό του παραθυράκι και έδιωξε εντυπωσιακά.
Στο 40 το σουτ του Χατζηστάμου κόντραρε και έφυγε κόρνερ. Ένα λεπτό πριν τη λήξη ο Μπίσας  δεν  πιέστηκε και τελείωσε την φάση ευτυχώς ανεπιτυχώς για την ομάδα του.
Το 2ο μέρος ήταν χωρίς ρυθμό. Σέντρα του Δελαπόρτα κεφαλιά του ξεχασμένου από την άμυνα Χαρτζησσάβα και  1-0 στο 68΄ κόντρα στη ροή του ματς
Στο 77΄ο Παπαδάκης έβγαλε μπαλιά στον κενό χώρο ο Χατζηστάμου βρέθηκε απέναντι από την εστία αλλά σούταρε άστοχα. Στα τελευταία λεπτά παρά την πίεση η Ν. Αρτάκη δεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση
Ρόδος ( Κ. Βελιτζέλος):   Τζήμας, Παπαθανασίου, Νικολόπουλος, Κανταρτζής, Σούλης, Μισέλ, Μπόσας, Ραχίμ. Χατζησάββας, Δελαπόρτας, Μπουντόπουλος
ΑΟΝΑ (Μ. Μαύρος); Ναβροζίδης, Χατζηστάμου, Καραλής (65΄ Μπαλαμπάνης), Μπελίτσος, Καραμπάς, Μαυρόπουλος),Παπαδάκης (83΄Λούκας), Ντελέκος, Σπανός (50΄Μιχελής, Κνέζεβιτας (50΄Πατερίτσας) , Τσίγκας,